Stmívá se nad Stmíváním ?

7. června 2009 v 18:20 | Electric.Doll |  Biograff
Zrovna dnes jsem se dívala na Knižní svět (či jak se ten pořad přesně jmenuje :)), a zjistila jsem, že výborný román (alespoň dle mého názoru) autorky Stephenie Meyerové s názvem Stmívání, pokračující díly Zatmění, Nový Měsíc a Rozbřesk se umístil v žebříčku prodejnosti literatury pro mládež na prvních třech místech (Stmívání,Rozbřesk, Zatmění).

Samozřejmě, knížka je dle mého názoru výborná, dobře se mi četla, příběh mě pohltil, ale ta stále rostoucí mánie kolem tohoto nového fenoménu je již víc než otravná. V každém knihkupectví jsou v komínkách na sebe naskládány výtisky celé trilogie, obrovské plakáty řvoucí z výloh lákají ke koupi... k tomu všemu mezi nimi visí plakát z filmu s tvářemi Pattinsona a Stewartové...

Ve škole narážím do holek jdoucích po chodbě s nosy zabořenými do knížky, jak jinak než do ságy Stmívání...hm,peněz nejspíš tato mánie vydělala a ještě vydělá dost.
Nic proti filmu, všem hercům a podobně ale americké filmy "na motivy" všeho, z čeho by mohli kápnout peníze, z každé knížky, která je chvíli oblíbená už jsou až nechutné, dle mého názoru. Zfilmováním trháku Stmívání si sice neuřízli ostudu, nicméně nevím, jestli to u téhle knihy bylo to nejlepší.

Asi to bude znít dětinsky, ale hlavní hrdiny jsem si při čtení knihy představovala úplně jinak, načež po shlédnutí filmu, se do mé mysli vloudili tváře herců a můj mozek se tak stal druhotně loutkou hollywoodské produkce. K Robertu Pattinsonovi budiž řečeno, že jako Edward není špatný (no, ani ošklivý) ,není oním sladkým Cedrikem z Harryho Pottera...ale o to nejde. Bella alias Kristen Stewartová se dá překousnout, ovšem zde nejde ani tak o obsazení, jako spíš o to, že z dalšího nadějného příběhu o lásce puberťačky a upíra udělal Hollywood, nebýt té upírské lásky, pomalu další film ve stylu německých adaptací románů Rosamunde Pilcherové.
Popularizace a hrabání peněz do nor obtloustlých producentů není možná vždycky to pravé.

P.S. - A budiž řečeno, že se chystá již další filmový díl, Nový Měsíc.

Omlouvám se těm, kteří čekali exkluzivní rozhovor o tom, co má rád Robert Pattinson a jestli se cítí být Edwardem a také o tom, zda-li se s Kristen Stewartovou milují doopravdy...mezitím je to pouze zatrpklá výpověď o tom, kterak se hollywoodská produkce dokáže chytit všeho a zahltit tím celý svět....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MrsSelfDestruct MrsSelfDestruct | 13. června 2009 v 23:17 | Reagovat

já ti po tom ani tak neprahnu, skončila jsem u Harryho Pottera :D mám raději prózu o totalitních režimech :D

2 marilyn marilyn | Web | 19. června 2009 v 16:12 | Reagovat

mně se ta knížka taky celkem líbila, tim myslim Stmívání, připomnělo mi to právě milovanýho HP, bylo to čtivý, trochu jiný než ostatní romány..prokousala jsem se nakonec až k tomu Rozbřesku, ale popravdě ty dva díly mezi tim mě moc nechytly, přijde mi, že to je pořád to samý a už poněkud nudný. V tom Rozbřesku se mi fakt líbila ta její popisovaná přeměna, na kterou jsem se těšila už od Stmívání:) Ale s těma filmama souhlasim, je to otřes.jestli chtěj zas zfilmovat všechny díly, tak je to prostě vydírání..

3 Hanelit Vampir-Fee Hanelit Vampir-Fee | Web | 27. června 2009 v 12:47 | Reagovat

Ano šťastně vzpomínám na dny, kdy o tuto knihu zavadilo jen pár lidí. Nevadí mi, že se stala trhákem je jednoduše čtivá, nic náročného, ale nejraději bych vrazila dívkám, které křičí "Miluju Stmívání, miluju Edwarda" a nakonec dodají "Knížka mě nebavila, ale film byl dokonalý"
Ostatně mi to v počátcích připomělo HP, ale s odstupem času musím podotknout, že HP je propracovanější, lépe napsaný a stále se k němu vracím, kdežto Stmívání mi stačilo jednou.
Co se filmu týče nějak si ho s knihou nespojuji, pouštím si ho často jako kulisu a pak sleduju jen několik málo oblíbených scén. Jak už bylo napsáno udělali z toho pubertální výlev.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Je vám k něčemu to,že jste tu byli ?